ThisisBigBrother.com - UK TV Forums

ThisisBigBrother.com - UK TV Forums (https://www.thisisbigbrother.com/forums/index.php)
-   General Chat (https://www.thisisbigbrother.com/forums/forumdisplay.php?f=8)
-   -   £1 Bargain Meal Of The Week (https://www.thisisbigbrother.com/forums/showthread.php?t=81355)

Xander 26-02-2009 03:49 PM

Disgusting, thats what ready meals are. There is nothing *fresh* about it...
Like Tom said you could buy pasta etc and make much more food than the price of this ready meal.

andyman 26-02-2009 03:57 PM

Somerfield sell noodles for 9p per pack!.. I went ga ga and bought 2 packs!!!!! 18p :spin:

andyman 26-02-2009 04:02 PM

Quote:

Originally posted by Xander
Disgusting, thats what ready meals are. There is nothing *fresh* about it...
Like Tom said you could buy pasta etc and make much more food than the price of this ready meal.
Pasta 19p, pasta sauce 49p.. Not really "fresh" tho is it... Need more than £1 to have a fresh healthy meal.

Novo 26-02-2009 04:02 PM

9p noodles yuck

they would taste like hay

arista 26-02-2009 04:03 PM

Quote:

Originally posted by Xander
Disgusting, thats what ready meals are. There is nothing *fresh* about it...
Like Tom said you could buy pasta etc and make much more food than the price of this ready meal.

Some Are No Good.


But this AsdaWalmart product
has No Hydrogenated Fat
No Artificial Colors
No Artificial Flavourings

That is amazing and rare at One Pound
Fact.

Ross 26-02-2009 04:04 PM

I'd rather not eat than to eat that.

NettoSuperstar! 26-02-2009 04:06 PM

processed food loses nutrients and contains cheap meat from god knows where from god knows what awful conditions, animals fed on **** and kept in ****

andyman 26-02-2009 04:07 PM

Quote:

Originally posted by .Andy.
9p noodles yuck

they would taste like hay
They ok if you only have 9p left, lol. They come in beef, sween n sour, curry etc.. Not bad for 9p!!! Lol.
You could mix it with bits of ham and grate cheese over the top... Ham slices £1, small block of cheese £1, noodles 9p... £2.09.

andyman 26-02-2009 04:12 PM

I remember netto selling tins of beans for 3p and bread at 9p.. Beans on toast for many at only 11p! Lol... Back in 1995 tho, i bought them for some workmates to eat, i should have asked them to chip in tho.. 11p!!! :thumbs2:

arista 26-02-2009 04:16 PM

Quote:

Originally posted by Ross
I'd rather not eat than to eat that.


This Thread is about quality Pound Meals
No problem you do not like it.

andyman 26-02-2009 04:28 PM

Tesco sell 5 microwave meals for £4... Ok more that a £1 but still great value if on a tight budget.. Nothing wrong with them but not healthy if eaten everyday... Plus these days many supermarkets are doing great deals on fresh foods to pull in the customers.. Can't beat good old homemade food tho.

andyman 26-02-2009 04:34 PM

Many supermarkets sell frozen pizzas for around £1, but best pizzas to buy from a shop are non-frozen.. Or just make your owen with a fresh healthy topping but will cost more than a £1 due to the toppings, cheese, stuff to make the dough, stuff for the sauce to make it nice, herbs etc.. So at times it is worth buying a non-frozen italian thin crust pizza for around £3.50..

arista 26-02-2009 04:35 PM

Of Course
If Lauren is on a Tight budget
I hope I can help her.

Ross 26-02-2009 04:38 PM

Some Tescos and ASDA's have a section where they make your Pizza's there and then fresh for you. They are gorgeous and you can watch them make it. They're around £3-4.

Try some Tesco Extra's.

pinkmichk 26-02-2009 04:41 PM

i'm quite suprised at some things in this thread you can make good food that isnt a ping meal for around the same money but for more people it just takes some creative shopping plus if you bulk meals out with things like beans and so on you can stretch things further so you can freeze some for another time

30stone 26-02-2009 04:46 PM

Id prefer to spend a pound on a kfc mini fillet. lol

andyman 26-02-2009 04:47 PM

Quote:

Originally posted by Ross
Some Tescos and ASDA's have a section where they make your Pizza's there and then fresh for you. They are gorgeous and you can watch them make it. They're around £3-4.

Try some Tesco Extra's.
Cool might try that, the secret is the cheese and sauce... Cant have that cheap taste, but yeah i will try that.. Crazy meat feast!!

andyman 26-02-2009 04:51 PM

Quote:

Originally posted by Robin-Van-Perfect
Id prefer to spend a pound on a kfc mini fillet. lol
Poop! I need 10 of them! Lol.. Me hungeeeee!!:bigsmile:

andyman 26-02-2009 08:51 PM

For around £2.60 you can make a cheap spag bol... My spag bol costs alot more to make..
For £2.60..

Pasta 19p
Mince £1.25
Tin of toms 38p
Few mushrooms 39p
Small onion 39p

^thats the cheap spag bol.. Of course you could always splash few others in with whats in your kitchen like red wine, italian herbs, brown sauce etc... Even grate some cheese over the top..

30stone 26-02-2009 08:53 PM

Quote:

Originally posted by andyman
Quote:

Originally posted by Robin-Van-Perfect
Id prefer to spend a pound on a kfc mini fillet. lol
Poop! I need 10 of them! Lol.. Me hungeeeee!!:bigsmile:
yeh same

i spent over 10 pound the other day

Twister
5 Crispy strips
2 mini fillets
small popcorn chicken
Chips.

i was like ahh thats expensive for one meal..

Ross 26-02-2009 08:54 PM

That's horrible Ben.

andyman 26-02-2009 09:14 PM

Quote:

Originally posted by Robin-Van-Perfect
Quote:

Originally posted by andyman
Quote:

Originally posted by Robin-Van-Perfect
Id prefer to spend a pound on a kfc mini fillet. lol
Poop! I need 10 of them! Lol.. Me hungeeeee!!:bigsmile:
yeh same

i spent over 10 pound the other day

Twister
5 Crispy strips
2 mini fillets
small popcorn chicken
Chips.

i was like ahh thats expensive for one meal..
yum yum! Worth every penny!

andyman 26-02-2009 11:24 PM

I could live on £1 for a week... Just buy cheap bread, cheap marge and few packets of them 9p noodles.. Over 7 days easy!! But no fun.

30stone 26-02-2009 11:37 PM

Why is it horrible ross?


And yeh andy, but i ended up feeling so bloated in the end.

Shaun 26-02-2009 11:46 PM

Bloody Hell, Ben, that's insane :shocked:

Home-made southern-fried-chicken is much better. I made it tonight :angel:

As for ready meals, I personally don't eat them. But I understand why people do; it's cheap and easy. But it's much more rewarding making food yourself.

Also, if you live in a family of 5 (me, mum, sister, brother & niece) - ready meals add up. So it's often cheaper to buy packets of rice, pasta, sauces...and cook that way.

On your own, though, I imagine, it's probably not so easy.


All times are GMT. The time now is 12:28 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.