Quote:
Originally Posted by Jesus.
Can you buy individual sausages, tea bags, baps, spoons of sugar, and tiny bits of milk?
She may not have the £5 required to buy all the ingredients in one go, and being trapped in your home day after day is not healthy. Getting out to eat is probably worth £1.50.
|
My comment was mainly aimed at her saying she would be going back again tomorrow which would suggest she has the 5.00 required to buy the ingredients. Nobody is saying she can't eat out but if you are on a budget eating out every day is not cheap no matter how much of a discount there is on the food.